Cyfrowa astysta Amazona i Google’a ma wspierać nas na co dzień. Czy będzie niesamowitą pomocą czy nieprzyjemnym doświadczeniem? Sprawdziliśmy, czego można się spodziewać.

Amazon, jak również Google od jakiegoś czasu mają swoje wersje cyfrowych asystentów. Sztuczna inteligencja Amazona stosowana jest w inteligentnych głośnikach Echo i Echo Dot. Asystent sztucznej inteligencji Google działa w aplikacji Allo i w smartfonach Pixel. Wypróbowaliśmy oba systemy i powiemy, co już potrafią, a czego muszą się jeszcze nauczyć.

Alexa nie mówi po polsku

W USA Amazon Echo i jego aplikacja KI Alexa są na rynku już od lata 2015. Na razie nie ma polskiej wersji asystenta, nie widzieliśmy też wersji chińskiej, czy hiszpańskiej, choć jest możliwa jest wersja niemieckojęzyczna. Mimo braku zrozumienia dla naszego ojczystego języka, Alexa nie jest zbyt rygorystyczna, jeśli chodzi o wymowę angielską. Naprawdę, idzie się dogadać. Obsługa urządzenia (tylko głosowa!) w języku angielskim w większości przypadków nie nastręcza więc żadnych problemów. Za pomocą polecenia „Alexa, chciałbym posłuchać radia” można uruchomić stację radiową. Komenda działa w przypadku każdej stacji dostępnej w zintegrowanym serwisie streamingowym Tuneln. Tak samo można strumieniować muzykę z osobistej biblioteki muzycznej Amazona, Amazon Prime Musie (warunkiem jest konto Prime) albo z konta Spotify Premium. Kto chce słuchać muzyki z określonego źródła, musi powiedzieć na przykład: „Alexa, odtwarzaj utwory Michaela Jacksona na Spotify”. Funkcja czytania audio-booków z Audible jeszcze nie działa, ale za jakiś czas ma zostać uruchomiona.

Mniejszy brat Dot

Jakość muzyki odtwarzanej przez Echo jest dobra. Jego mniejszy brat Echo Dot (ok. 60 euro) z powodu braku komory rezonansowej nie dotrzymuje mu kroku, ale opcjonalnie przez kabel z minijackiem albo przez Bluetooth można go połączyć z głośnikami zewnętrznymi. Poza tym jednym wyjątkiem Echo Dot ma taką samą funkcjonalność jak Echo – a ta dalece wykracza poza odtwarzanie muzyki.

I tak reakcją na pytanie „Alexa, jaka będzie pogoda pojutrze?” jest prognoza pogody z temperaturami maksymalnymi i minimalnymi. Polecenie „Alexa, ustaw timer na 20 minut” z pewnością wydamy (i docenimy), gdy podczas pieczenia ciasta będziemy mieć akurat brudne ręce. Amazon ma coś też dla fanów futbolu: w odpowiedzi na pytanie „Alexa, jak ostatnio zagrał Lewandowski?” głośnik poda wynik ostatniego meczu. Zdumiewa, że Alexa nie zna odpowiedzi na pytanie „lak zagrała Legia w weekend?” -głośnik skwituje je stwierdzeniem „Przepraszam, nie wiem tego”.

Aby stale rozwijać umiejętności Alexy, Amazon otworzył system na programy operatorów trzecich – tak zwane skills, które dodaje się w aplikacji Alexa. W rezultacie można spytać aplikację kolei, czy pociąg odjedzie punktualnie, albo poprosić o przeczytanie przepisu dnia w portalu kucharskim.

Czytaj dalej: https://www.diamiland.pl/alexa-zgasi-swiatlo-cz-2/

Facebook Comments
  • Sztuczna inteligencja

    Alexa zgasi światło cz.2

    Echo jako centrala smart home Echo jest nie tylko cyfrowym asystentem, ale też centralą st…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Przewodnik po rodzajach sprzętu budowlanego dostępnego do wypożyczenia: od koparek po rusztowania.

W nowoczesnym świecie budownictwa, dysponowanie odpowiednim sprzętem jest kluczowe dla suk…