Dom Bez kategorii Budowa domu bez geodety – nie ma szans?

Budowa domu bez geodety – nie ma szans?

2 min odczyt
Możliwość komentowania Budowa domu bez geodety – nie ma szans? została wyłączona
0
172

Geodeci zajmują się pomiarami działek i gruntów pod wszelkiego rodzaju budowle. Wykonują oni również mapy do celów projektowych, sporządzają niezbędną dokumentację. Dlaczego zatem ich obecność potrzebna jest podczas budowy domu?

W procesie budowy domu geodeta jest niezbędny na trzech etapach. Sporządza mapę do celów projektowych potrzebną do wykonania planu zagospodarowania działki. Bardzo istotnym elementem mapy są granice naszej nieruchomości. Ważne jest, aby mieć wykonaną mapę z weryfikacją granic, gdyż wtedy od początku procesu inwestycyjnego mamy klarowną sytuację i znamy zasięg naszego prawa własności.

Reklama: http://geograf-geodezja.pl

Rozpoczęcie budowy to kolejny etap, gdy usługi geodezyjne są niezbędne. Musi wytyczyć, czyli usytuować budynek na działce oraz określić „zero budynku” w terenie.

Geodeta jest również potrzebny tuż przed zakończeniem budowy, kiedy to przeprowadzany jest pomiar inwentaryzacyjny budynku, sieci uzbrojenia terenu oraz elementów zagospodarowania działki. Inwestor otrzymuje produkt końcowy, czyli mapę z inwentaryzacją oraz informację o odstępstwach od projektu.

Z pomiaru inwentaryzacyjnego powstaje stosowna mapa oraz wprowadzane są zmiany w ewidencji gruntów i budynków, skutkujące naliczeniem podatków.

Może się zdarzyć, zwłaszcza przy większych lub bardziej skomplikowanych obiektach konieczność „obsługi geodezyjnej” w trakcie prac budowlanych. Takie prace mogą dotyczyć np: tyczenia sieci i przyłączy energetycznych, wodociągowych, kanalizacji sanitarnej lub deszczowej.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Naczelny
  • Nie ma powodów by obawiać się wizyty u psychologa

    Nigdy nie ma żadnych powodów, by obawiać się wizyty u psychologa z Poznania, w końcu bądź …
  • Pomysł miasta przyjaznego rowerzystom

    Myślenie o mieście przyjaznym rowerzystom przypisuje się Janowi Gehlowi (Jan Gehl był urod…
Załaduj więcej Bez kategorii
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Księgowość Międzynarodowa: Wyzwania i Umiejętności Globalnego Księgowego

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie, przedsiębiorstwa coraz częściej prowadzą działalnoś…