Dom Technologia Co kontrolować podczas montażu okien cd.

Co kontrolować podczas montażu okien cd.

4 min odczyt
Możliwość komentowania Co kontrolować podczas montażu okien cd. została wyłączona
0
1,205

Zamocowanie okna

Poliuretanowa pianka montażowa nie służy (jak sugerowałaby nazwa) do montażu, ale jedynie do uszczelnienia okna. Dlatego upewnijmy się, że ekipa mocuje okno mechanicznie – przede wszystkim przy użyciu blach kotwiących, śrub z metalową tuleją rozprężną (zwanych dyblami) lub specjalnych wkrętów wkręcanych bezpośrednio w ścianę nośną.

Zalecane odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami mocującymi podane są w instrukcji montażu, którą producent ma obowiązek dołączyć do okna. Nie powinny one być większe niż 70 cm (okna z PVC) lub 80 cm (okna z drewna i aluminium). Uwaga! Przy mocowaniu na śruby z tuleją rozprężną ustawia się ościeżnice bez skrzydeł; jeśli natomiast używane są blachy kotwiące, możliwe jest wstawianie całego okna (dotyczy to głównie małych okien).

Poprawność ustawienia ościeżnicy sprawdzamy, zawieszając na niej skrzydła. Prawidłowe działanie okuć oraz symetryczne rozłożenie luzów wrębowych (odstępów między ramą ościeżnicy a ramą skrzydła, pozwalających na jego otwieranie i zamykanie bez ocierania o ościeżnicę) świadczą o poprawnym montażu. Uwaga! Jeśli luzy nie będą równe z obu stron, okno szybciej zacznie się niszczyć. Za małe luzy powodują niszczenie uszczelki (w oknie drewnianym także powłoki malarskiej). Zbyt duże grożą tym, że okno będzie nieszczelne – uszczelka nie będzie chronić przed nawiewem zimnego powietrza i wilgoci.

Ocieplenie i uszczelnienie

Po mechanicznym zamocowaniu ramy okiennej w ościeżu, pustą przestrzeń między nimi należy wypełnić materiałem, który łatwo daje się dopasować do kształtu i wymiarów szczeliny oraz ma dużą izolacyjność cieplną i akustyczną. Wymagania te spełnia wełna mineralna, niektóre uszczelki impregnowane z piankowej taśmy rozprężnej oraz pianka poliuretanowa. Właśnie ten ostatni produkt jest najczęściej stosowany do ocieplenia i uszczelnienia miejsca połączenia okna z murem.

Uwaga! Pamiętajmy, że pianka znacznie pęcznieje (rozpręża się) w trakcie utwardzania – zwróćmy więc uwagę, czy montażyści nie nakładają jej w taki sposób, że wypełnia całą szczelinę. Jeśli pianki będzie zbyt dużo, może doprowadzić do odkształcenia ramy okiennej.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Ile kosztuje pomoc drogowa?

Pomoc drogowa Mielec to dobre rozwiązanie dla każdego. Cennik pomoc drogowej jest umiarkow…