Pellet to popularne w ostatnich latach paliwo, które stanowi alternatywę dla węgla i gazu. Coraz więcej nowoczesnych domów jest ogrzewane pelletem, a użytkownicy chwalą sobie to paliwo. Warto wiedzieć, czy faktycznie warto kupić taki kocioł, czy może bardziej opłacalny jest wybór innego paliwa do spalania.

Zalety ogrzewania pelletem

Ogrzewanie pelletem ma wiele zalet. Jest to jedno z ekologicznych paliw stałych, powstających z trocin oraz innych odpadów, które powstają przy obróbce drewna. Jest mocno sprasowany i oferowany w workach, dlatego też jego gromadzenie nie wymaga dużej ilości wolnego miejsca w kotłowni, jak np. w przypadku węgla. Pellet Kraków zapewnia niską wilgotność, a przez to również ograniczoną emisję spalin. Nowoczesne kotły na pellet są niewielkich rozmiarów, dlatego można je zamontować nawet w kotłowniach o niewielkiej przestrzeni, a dzięki podajnikowi piec jest praktycznie bezobsługowy. Zapewnia to duży komfort dla użytkowników, którzy nie muszą pilnować temperatury czy kilka razy w ciągu doby dokładać do pieca. Wystarczy wsypać do podajnika odpowiednią ilość pelletu, która wystarcza na kilka dni. Użytkownik musi regularnie usuwać popiół, którego podczas spalania pelletu nie powstaje jednak wiele – z jednej tony tego paliwa powstaje zaledwie 5 kg popiołu.

Wady ogrzewania pelletem

Oczywiście ogrzewanie domu pelletem nie jest całkowicie pozbawione wad. Największym problemem okazuje się sama cena instalacji, która może znacznie obciążać domowy budżet. Najwyższy będzie koszt samego pieca na pellet. Warto również pamiętać o tym, że pellet należy przechowywać w suchym miejscu, ponieważ łatwo chłonie wilgoć i przez to traci swoje właściwości.

Czy pellet jest dobrym rozwiązaniem?

Dla osób poszukujących ekologicznego źródła ogrzewania pellet jest dobrym wyborem, szczególnie jeśli w domu nie ma możliwości podłączenia gazu. Ten sposób ogrzewania jest stosunkowo tani, ponieważ pellet jest wydajny i samo kupno paliwa nie stanowi dużego wydatku. Warto jednak dokładnie zastanowić się nad sposobem wyboru ogrzewania domu – pellet jest jednym z korzystniejszych rozwiązań, jednak samo wykonanie instalacji wiąże się z dużym wydatkiem.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Jakie buty do czerwonej sukienki warto założyć?

Bardzo ważnym elementem każdej stylizacji są odpowiednie dodatki, w tym torebka, biżuteria…