Inhalator – nieocenione wsparcie w leczeniu chorób oddechowych

Prawidłowe wykorzystanie inhalatora u osób chorych na astmę lub inne schorzenia układu oddechowego jest krytycznym elementem terapii. Przyspiesza optymalne wchłanianie leków do płuc. Dzięki temu nieprzyjemne objawy ustępują i spada ryzyko ewentualnych, groźnych powikłań. Według wyników badań udostępnionych w National Center for Biotechnology Information wybór odpowiedniego sprzętu oraz jego przepisowe używanie znacznie zmniejszają liczbę zgonów spowodowanych niewydolnością oddechową. Inhalator powinien być dostosowany do pacjenta, dawek leku oraz zaawansowania choroby. Jak zwykle – diabeł tkwi w szczegółach.

Inhalator
Inhalator

Jak działa dobry inhalator?

Inhalator przyspiesza transport leku do płuc, by zmniejszyć objawy na przykład astmy. Jeśli pacjent został przeszkolony z jego zastosowania, to powinien szybko poczuć ulgę. Do największych zalet zalicza się:

  • poprawę oddechu podczas wchodzenia po schodach
  • zmniejszenie częstotliwości występowania objawów choroby
  • lepszy sen w nocy
  • poprawę ogólnego samopoczucia, które ułatwia regularną pracę zawodową
  • możliwość ubrania udziału w aktywnościach fizycznych

Najpopularniejsze rodzaje inhalatorów

W internecie można znaleźć dokładne wytyczne oraz filmiki instruktażowe, które pomagają pacjentom w nauce korzystania z tego sprzętu. Najczęściej rekomendowane są 3 typy inhalatorów:

  • naciśnij i wdychaj (MDI) – lek znajduje się w środku i zamienia się w delikatną mgiełkę
  • wdychaj normalnie (MDI) – uwalnianie się leku jest aktywowane podczas wdechu
  • mocny wdech (DPIS) – pacjent musi wziąć mocny wdech, by lekarstwo w suchej postaci dostało się do płuc

Czy używasz inhalatora w prawidłowy sposób?

Używanie inhalatora wydaje się być bardzo proste. Jednak to wcale nie jest tak banalny i intuicyjny proces, jak się wydaje osobom postronnym. Jeśli pacjent nie stosuje inhalatora odpowiednio, to lek uderza tylko o gardło lub zostaje na języku, czyli nie dochodzi do płuc. To może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości w jamie ustnej. Warto więc skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką. Na rynku istnieje kilka typów inhalatorów i nie wszystkie działają dokładnie tak samo. Jeśli przez wiele lat używaliśmy jednego typu inhalatora, to również może się zdarzyć, że jego nowsza wersja będzie się różnić czymś, co wpływa na technikę oddychania. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kwestię wstrzymania powietrza na kilka sekund. Lek musi mieć czas na dotarcie do płuc. Brak kontroli nad tym aspektem jest przyczyną pogorszenia stanu zdrowia, hospitalizacji oraz innych powikłań.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Czy warto zdecydować się na ogrzewanie domu pelletem?

Pellet to popularne w ostatnich latach paliwo, które stanowi alternatywę dla węgla i gazu.…