Ciągła senność bywa bardzo uciążliwym objawem. Często przeszkadza ona w wykonywaniu codziennych czynności. Czy istnieją naturalne sposoby na walkę z tą przypadłością?

Naturalne sposoby na nadmierną senność

Skuteczną walkę z sennością można podjąć zazwyczaj tylko wtedy gdy zna się jej przyczynę. Senność może być spowodowana między innymi:

  • przemęczeniem
  • niedotlenieniem
  • nieregularnym trybem życia
  • niedoborami istotnych składników
  • niektórymi schorzeniami

Jeśli senność spowodowana jest przemęczeniem, najlepiej jest oczywiście zdecydować się na odpoczynek. Jak jednak wiemy, często jest to niemożliwe. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą na krótko przegonić senność, co pozwoli na wykonanie obowiązków w terminie.

Senność
Senność

Podstawowym naturalnym sposobem na senność jest oczywiście kawa. Jednak warto pamiętać, że tylko początkowo wpływa ona na wzrost ciśnienia. Po tym zastrzyku energii następuje dość szybki spadek, przez co może zdarzyć się, iż senność będzie jeszcze bardziej nasilona niż przed wypiciem kawy. Radzi się więc, by kawę zastąpić yerba mate. Choć nie wszyscy cenią jej smak, to jednak można sączyć ją przez cały dzień i w ten sposób utrzymać stały poziom energii.

Jeśli przyczyną senności jest niedotlenienie, wtedy najlepiej zdecydować się na spacer. Warto jednak pamiętać, że taki stan nie zawsze jest spowodowany niskim poziomem tlenu w otoczeniu. Przy niedokrwistości również może pojawić się senność i osłabienie. Anemia może pojawić się jako skutek niedoboru żelaza lub witaminy B12. Dlatego długo utrzymująca się senność powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

Senność jako skutek bezsenności

Często senność w ciągu dnia może być skutkiem bezsenności. Bezsenność może pojawić się jako skutek nadmiernego stresu, jak i schorzeń, takich jak na przykład cukrzyca. W takim przypadku picie dużych ilości kawy może się okazać nie tylko nieskuteczne, ale także szkodliwe. Najlepiej jest zastosować wieczorem standardowe, dostępne bez recepty ziołowe preparaty na bezsenność, zawierające melisę i walerianę. Jeśli jednak nie zadziałają one odpowiednio, warto zwrócić się do lekarza.

 

Marta Śliwa

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Bezpieczne last minute: Jak unikać pułapek podczas nagłego wyjazdu

Wyjazdy last minute mogą być ekscytującą i ekonomiczną opcją dla wielu podróżników. Jednak…