Izotonik jest napojem energetycznym, czyli takim, który dostarcza do organizmu energię, a jednocześnie spełnia funkcję nawadniającą. Napój izotoniczny odpowiada swoim stężeniem konsystencji płynów ustrojowych organizmu, ale czy w związku z tym napoje izotoniczne może albo powinien stosować każdy w dowolnej chwili, czy też wyłącznie w szczególnych okolicznościach?

Izotonik – co zawiera taki napój

Izotonik to przede wszystkim woda, która odpowiada za niedopuszczanie do spadku jej zawartości w organizmie. Odwodnienie bowiem jest nie tylko niewskazane i powoduje wzrost zmęczenia, ale może również być niebezpieczne dla zdrowia. Wypocenie ok. pięciu procent masy ciała powoduje spadek wydolności organizmu o ok. 30 procent.

Izotonik zawiera ponadto:

  • sód – m.in. wspomaga wchłanianie wody, utrzymuje w równowadze elektrolity oraz reguluje temperaturę ciała;
  • potas – m.in. wspomaga pracę układów mięśniowego oraz nerwowego;
  • wapń – m.in. wzmacnia kości, uaktywnia enzymy, wspomaga skurcze mięśni, w tym serca;
  • magnez – m.in. wspomaga pracę układu nerwowego, ma ważną rolę w utrzymywaniu osmotycznego ciśnienia krwi, obniża stres;
  • węglowodany – łatwo przyswajalne cukry, jak glukoza, fruktoza, maltoza, czasami sacharoza są składnikami odżywczymi zapewniającymi energię.

Warto wiedzieć, że zbyt duża zawartość węglowodanów w izotoniku zmniejsza jego funkcję nawadniającą. Powodem jest dłuższe pozostawanie takiego płynu w żołądku.

Dla kogo płyny izotoniczne są dobre, a dla kogo niewskazane?

Nie ma potrzeby przyjmowania izotoników na co dzień jako płynów. Do nawodnienia organizmu w przypadku braku wysiłku albo przy wysiłku niewielkim, czy nawet takim, jak godzinny aerobik, wystarczy niegazowana woda albo rozwodniony sok owocowy. Izotoników powinny również unikać osoby zrzucające nadwagę, gdyż energia dostarczona przez płyn izotoniczny zablokuje pozyskiwanie energii z tkanki tłuszczowej.

Izotonik jest za to konieczny przy wszystkim większych wysiłkach fizycznych. Już dwugodzinny trening na siłowni z dużymi obciążeniami sprawia, że w organizmie znacząco ubywa wody wraz z utratą energii, a to samo dotyczy biegaczy długodystansowych, czy uprawiających sporty drużynowe (piłka nożna, siatkówka).

Izotonik do użycia powinien być delikatnie schłodzony oraz przyjmowany małymi łykami.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport i Turystyka
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Przewodnik po rodzajach sprzętu budowlanego dostępnego do wypożyczenia: od koparek po rusztowania.

W nowoczesnym świecie budownictwa, dysponowanie odpowiednim sprzętem jest kluczowe dla suk…