W szeroko rozumianym przemyśle powszechnie wykorzystuje się kompresory tłokowe, czyli zaawansowane sprężarki, za pomocą których można uzyskać powietrze pod bardzo dużym ciśnieniem. Urządzenia te są zróżnicowane pod względem konstrukcji, a także wydajności. Ich podstawowe zalety to przede wszystkim ogromna uniwersalność, niskie koszty eksploatacyjne oraz zagwarantowanie bezawaryjnej pracy w zakresie zarówno średniego, jak i wysokiego ciśnienia.

Budowa i ogólna zasada działania

Głównym elementem konstrukcyjnym kompresorów tłokowych jest cylinder, który stanowi swoiste serce całego mechanizmu. Wewnątrz niego znajduje się zawsze tłok. Powietrze (ewentualnie gaz) jest zasysane do urządzenia z zewnątrz, a następnie wprawia tłok w ruch posuwisty. W tym momencie rozpoczyna się proces powolnego zmniejszania objętości powietrza na rzecz zwiększania jego ciśnienia. Wydajność kompresora zależy w ogromnej mierze od wymiarów cylindra oraz stosunku ciśnienia tłoczonego względem ssawnego (tzw. spręż). Najbardziej podstawowe modele wytwarzają powietrze o ciśnieniu od kilku do kilkunastu barów i występują w wersji stacjonarnej lub mobilnej.

Rodzaje kompresorów tłokowych oraz ich zastosowanie

Kompresory tłokowe dzielą się na uniwersalne, bezolejowe, wyciszone i spalinowe. Te pierwsze znajdują szerokie zastosowanie w zakładach produkcyjnych i rozmaitych warsztatach – np. samochodowych, mechanicznych oraz ślusarskich. Służą m.in. do obsługi zaawansowanych linii technologicznych, profesjonalnych pistoletów malarskich, szlifierek, obrabiarek, gwoździarek czy urządzeń lakierniczych. Z kolei modele bezolejowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością wytwarzanego powietrza (brak szkodliwych cząstek oleju), dlatego są wykorzystywane w branży spożywczej, medycznej i elektronicznej. Zazwyczaj stosuje się je do napowietrzania wody. Wersje wyciszone są natomiast dedykowane tym miejscom, gdzie przebywają ludzie i niezbędne jest utrzymanie jak najniższego poziomu hałasu. Na koniec pozostały jeszcze kompresory z silnikiem spalinowym, które doskonale sprawdzają się w budownictwie, drogownictwie i przy różnorodnych pracach w terenie. Wynika to z faktu, że nie muszą być podłączone do źródła zasilania.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Jakie buty do czerwonej sukienki warto założyć?

Bardzo ważnym elementem każdej stylizacji są odpowiednie dodatki, w tym torebka, biżuteria…