W szeroko rozumianym przemyśle powszechnie wykorzystuje się kompresory tłokowe, czyli zaawansowane sprężarki, za pomocą których można uzyskać powietrze pod bardzo dużym ciśnieniem. Urządzenia te są zróżnicowane pod względem konstrukcji, a także wydajności. Ich podstawowe zalety to przede wszystkim ogromna uniwersalność, niskie koszty eksploatacyjne oraz zagwarantowanie bezawaryjnej pracy w zakresie zarówno średniego, jak i wysokiego ciśnienia.

Budowa i ogólna zasada działania

Głównym elementem konstrukcyjnym kompresorów tłokowych jest cylinder, który stanowi swoiste serce całego mechanizmu. Wewnątrz niego znajduje się zawsze tłok. Powietrze (ewentualnie gaz) jest zasysane do urządzenia z zewnątrz, a następnie wprawia tłok w ruch posuwisty. W tym momencie rozpoczyna się proces powolnego zmniejszania objętości powietrza na rzecz zwiększania jego ciśnienia. Wydajność kompresora zależy w ogromnej mierze od wymiarów cylindra oraz stosunku ciśnienia tłoczonego względem ssawnego (tzw. spręż). Najbardziej podstawowe modele wytwarzają powietrze o ciśnieniu od kilku do kilkunastu barów i występują w wersji stacjonarnej lub mobilnej.

Rodzaje kompresorów tłokowych oraz ich zastosowanie

Kompresory tłokowe dzielą się na uniwersalne, bezolejowe, wyciszone i spalinowe. Te pierwsze znajdują szerokie zastosowanie w zakładach produkcyjnych i rozmaitych warsztatach – np. samochodowych, mechanicznych oraz ślusarskich. Służą m.in. do obsługi zaawansowanych linii technologicznych, profesjonalnych pistoletów malarskich, szlifierek, obrabiarek, gwoździarek czy urządzeń lakierniczych. Z kolei modele bezolejowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością wytwarzanego powietrza (brak szkodliwych cząstek oleju), dlatego są wykorzystywane w branży spożywczej, medycznej i elektronicznej. Zazwyczaj stosuje się je do napowietrzania wody. Wersje wyciszone są natomiast dedykowane tym miejscom, gdzie przebywają ludzie i niezbędne jest utrzymanie jak najniższego poziomu hałasu. Na koniec pozostały jeszcze kompresory z silnikiem spalinowym, które doskonale sprawdzają się w budownictwie, drogownictwie i przy różnorodnych pracach w terenie. Wynika to z faktu, że nie muszą być podłączone do źródła zasilania.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Paliwo do lamp – sięgnij po olej naftowy

W sprzedaży ciągle możemy spotkać się z takimi lampami, które płoną żywym światłem. To cie…