Nie tylko oświetla pomieszczenia, ale i nadaje charakteru – dobrze dobrany, stylowy i modny klosz do lampy może zdziałać cuda jeśli chodzi o wnętrza. Jadalnia jest bardzo ważnym miejscem w każdym domu. Dlatego tak ważny jest pierwszy etap, czyli zaprojektowanie i wybranie odpowiedniego źródła światła. Kształt, kolor, wielkość, pojedyncza żarówka czy wiele – wszystko ma znaczenie. Lampy do jadalni powinny być wybierane ze szczególną starannością.

Kolor oraz wielkość

Wybierając klosz warto porównać jego wymiar do wymiaru stołu w pomieszczeniu. Zbyt duży może być przytłaczający, groteskowy, może nawet przeszkadzać domownikom. Z kolei zbyt mały nie rozproszy dobrze światła i nie doświetli dobrze całej przestrzeni. Niekoniecznie musi to być jeden, duży klosz – mogą to być również mniejsze lampki. Ważne jest, by dokładnie oświetlały, nie rażąc przy tym żadnej osoby siedzącej przy stole. Jeśli chodzi o kolor to najczęściej są to jasne lampy do jadalni, jednak zdarza się, że odważniejsi wybierają kontrastujące z otoczeniem barwy. Na rynku można także wybrać nietypowe żyrandole np. z imitującego świecznik lub złożony z malutkich kryształków. Z pewnością tworzy to niebanalny nastrój, nie będzie to jednak pasowało do każdego wnętrza.

Porad kilka odnośnie oświetlenia

Lampy do jadalni powinny także mieć dopasowane odpowiednie żarówki. Moc światła nie może być zbyt duża ani zbyt mała. Światło białe i jednocześnie ciepłe będzie odpowiednim wyborem. Warto rozważyć opcję ściemniania, co dopasuje oświetlenie do okazji. Nie tylko wiszące oświetlenie wnętrza jest ważne – aby dopełnić aranżację powinno się dobrać boczne oświetlenie bądź stołowe. Bardzo ważną kwestią jest wysokość, na jakiej znajduje się lampa – to już zależne jest od wysokości pomieszczenia, ale uznaje się, że 60 cm między blatem, a kloszem to bezpieczna odległość.

Zamontowanie lampy do jadalni powinien wykonywać elektryk, samodzielne wieszanie jest niebezpieczne. Ponadto efektem może być nieprawidłowo założony klosz, który może być nierówny lub nietrwale przymocowany.

Facebook Comments
 • Dioptromierz

   Profesjonalne urządzenie, które jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego warsztatu o…
 • Lampy ogrodowe – co można wybrać?

  Posiadając własny ogród trzeba dbać nie tylko o rośliny. Oczywiście, należy zapewnić im od…
 • Pomysł miasta przyjaznego rowerzystom

  Myślenie o mieście przyjaznym rowerzystom przypisuje się Janowi Gehlowi (Jan Gehl był urod…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Lampy ogrodowe – co można wybrać?

  Posiadając własny ogród trzeba dbać nie tylko o rośliny. Oczywiście, należy zapewnić im od…
 • Zapewnij sobie efektywną obronę

  Prawo karne jest bardzo skomplikowaną gałęzią prawa. Chociaż przepisy prawa materialnego w…
 • Praca dla prawnika

  Otwarcie zawodów prawniczych Od dłuższego czasu mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. otwar…
Załaduj więcej Praca
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Dioptromierz

 Profesjonalne urządzenie, które jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego warsztatu o…