Nie tylko oświetla pomieszczenia, ale i nadaje charakteru – dobrze dobrany, stylowy i modny klosz do lampy może zdziałać cuda jeśli chodzi o wnętrza. Jadalnia jest bardzo ważnym miejscem w każdym domu. Dlatego tak ważny jest pierwszy etap, czyli zaprojektowanie i wybranie odpowiedniego źródła światła. Kształt, kolor, wielkość, pojedyncza żarówka czy wiele – wszystko ma znaczenie. Lampy do jadalni powinny być wybierane ze szczególną starannością.

Kolor oraz wielkość

Wybierając klosz warto porównać jego wymiar do wymiaru stołu w pomieszczeniu. Zbyt duży może być przytłaczający, groteskowy, może nawet przeszkadzać domownikom. Z kolei zbyt mały nie rozproszy dobrze światła i nie doświetli dobrze całej przestrzeni. Niekoniecznie musi to być jeden, duży klosz – mogą to być również mniejsze lampki. Ważne jest, by dokładnie oświetlały, nie rażąc przy tym żadnej osoby siedzącej przy stole. Jeśli chodzi o kolor to najczęściej są to jasne lampy do jadalni, jednak zdarza się, że odważniejsi wybierają kontrastujące z otoczeniem barwy. Na rynku można także wybrać nietypowe żyrandole np. z imitującego świecznik lub złożony z malutkich kryształków. Z pewnością tworzy to niebanalny nastrój, nie będzie to jednak pasowało do każdego wnętrza.

Porad kilka odnośnie oświetlenia

Lampy do jadalni powinny także mieć dopasowane odpowiednie żarówki. Moc światła nie może być zbyt duża ani zbyt mała. Światło białe i jednocześnie ciepłe będzie odpowiednim wyborem. Warto rozważyć opcję ściemniania, co dopasuje oświetlenie do okazji. Nie tylko wiszące oświetlenie wnętrza jest ważne – aby dopełnić aranżację powinno się dobrać boczne oświetlenie bądź stołowe. Bardzo ważną kwestią jest wysokość, na jakiej znajduje się lampa – to już zależne jest od wysokości pomieszczenia, ale uznaje się, że 60 cm między blatem, a kloszem to bezpieczna odległość.

Zamontowanie lampy do jadalni powinien wykonywać elektryk, samodzielne wieszanie jest niebezpieczne. Ponadto efektem może być nieprawidłowo założony klosz, który może być nierówny lub nietrwale przymocowany.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Praca
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Błędy w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym

Prowadzenie pełnej księgowości wymaga wiele zaangażowania, skrupulatności oraz śledzenia w…