Na czym polega badanie USG?

Badanie USG (ultrasonograficzne) jest badaniem, które pozwala na szybką i trafną diagnozę. Dzięki temu, że badanie ultrasonografem jest całkowicie bezpieczne, może być powtarzane nawet w krótkich odstępach czasu. Jak wygląda przebieg takiego badania i na czym ono polega?

USG jako podstawowe badanie diagnostyczne

Badanie ultrasonograficzne jest to badanie obrazowe, które pozwala na zobaczenie kształtu oraz wielkości narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki, jelita, jądra i wiele innych. Jest to prosta metoda, dzięki której można szybko i bezboleśnie wykryć guzki czy zgrubienia. Badanie USG przeprowadzane w gabinecie ginekologa jest w stanie ocenić stan szyjki macicy i narządów rodnych kobiety.

USG
USG

Samo badanie wykonywane jest urządzeniem, które wykorzystuje fale akustyczne o wysokiej częstotliwości (niesłyszalne dla człowieka). Te fale w sposób bezbolesne przenikają przez ludzkie ciało, rozchodzą się i odbijają, tworząc obraz wnętrza ciała. USG nie wymaga wprowadzania do organizmu kontrastu ani nie jest niebezpieczne, na przykład tak jak niebezpieczne są zdjęcia rentgenowskie. Jedyną wadą badania USG jest fakt, że fale nie są w stanie dać obrazu tkanek kostnych czy też powietrza, dlatego diagnostyka kości oraz klatki piersiowej jest niemożliwa.

Jak przygotować się do badania USG?

Badanie USG wymaga zaprzestania palenia na dzień przed wykonaniem obrazu. Dodatkowo około godzinę przed badaniem warto wypić szklankę lub dwie niegazowanej wody mineralnej. W niektórych przypadkach lekarz zaleca zażycie środka przeczyszczającego an dzień przed planowanym badaniem. Badanie USG Opole można wykonać zarówno w prywatnych gabinetach, gdzie nie ma konieczności posiadania skierowania na badanie jak i w ośrodkach NFZ, jednak tutaj niezbędne jest skierowanie lekarza na ten rodzaj badania. Osoby, które chcą natychmiast, bez czekania poddać się badaniu mogą wykonać USG w Opolu na przykład w Prywatnym Ośrodku Diagnostyki SONOMED, gdzie badanie wykona radiolog.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Myjnia bezdotykowa. Koszt mycia

Myjnia bezdotykowa to świetne miejsce, w którym można umyć samochód ale i motocykl czy row…