Siarczany to bardzo ważne substancje. Oferowane są w https://chem-sklep.pl/. Są to sole kwasu siarkowego oraz estry i sole nieorganiczne. Stosuje się je w przemyśle chemicznym, papierniczym oraz farbiarskim. Dodawane są do wina, ale wina z siarczanami to napój niskiej klasy, w winach ekologicznych takich siarczanów się nie stwierdza. Nie są one szkodliwe w winie, można pić ten napój z tym związkiem chemicznym. Siarczany w winie powstrzymują rozwój bakterii i dlatego są dodawane do tego produktu. Mogą być nawozami sztucznymi i wówczas są związkami baru, ołowiu, wapnia, magnezu.

Siarczany mogą też występować naturalnie

Pojawiają się w szparagach, szczypiorku, skrobi kukurydzianej, jajkach, łososiu, suszonym dorszu. Są obecne także w czosnku, porach, sałacie, syropie klonowym. Można je znaleźć również w cebuli, soi czy pomidorach. Małe ilości siarczanów nie szkodzą, ale duże ilości na pewno będą szkodliwe. Jest to prawda jak najbardziej oczywista. Warto zatem zadbać o to, by nie konsumować nadmiernych ilości takich substancji, aby nie narażać własnego zdrowia. Jest to trudne, ponieważ producenci nie zawsze podają prawdziwe informacje o dodatkach do żywności.

Czy siarczany szkodzą?

Siarczany nie szkodzą, jeśli są dodawane w niewielkiej ilości. Doskonale konserwują i można je spotkać w przetworach owocowych, warzywnych, w winie. Czasami są także w herbatnikach, suszonych pomidorach, chrzanie tartym w słoiku. Spotkać je można w zalewach, suszonych grzybach, warzywach, owocach i galaretkach, a nawet w dżemach i musztardach. Zbyt duża ilość siarczanów wpływa na ból głowy, nudności, wymioty oraz biegunkę. Alergia po spożyciu pokarmów bogatych w siarczany także może nastąpić. Siarczany mogą być szkodliwe dla astmatyków.

Obecnie prowadzone są intensywne badania nad konserwowaniem żywności innymi metodami, a nie siarczanami. Na pewno byłoby to o wiele lepsze rozwiązanie, zdrowsze i nie budzące tak wiele kontrowersji. Ekologiczne dodatki byłyby o wiele lepsze od siarczanów dodawanych do pokarmów.

 

 

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Ile kosztuje pomoc drogowa?

Pomoc drogowa Mielec to dobre rozwiązanie dla każdego. Cennik pomoc drogowej jest umiarkow…