1 Ile czeka się na wyrobienie dokumentu prawa jazdy po zdanym egzaminie?

Zgodnie z przepisami czas oczekiwania na ten dokument wynosi do 30 dni W praktyce jest różnie, zwykle trwa to trzy tygodnie. Zawsze można to sprawdzić na info-car.pl

2 Ile trwa kurs na prawo jazdy kategorii B?

Zależy to od wielu czynników, między innymi: czasu wolnego kursanta, terminów jazd w szkole, pory roku (zimą krócej, latem dłużej). Są oferty kursów ekspresowych, podczas których kursant ma indywidualny tok nauki. Średnio kurs nauki jazdy trwa od półtora do trzech miesięcy.

3 Po jakim czasie kasują się punkty karne?

Otrzymane przez kierowcę punkty karne znikają po roku. Są usuwane z ewidencji automatycznie, nie trzeba w tym celu składać żadnych wniosków. Liczy się czas od dnia popełnienia wykroczenia, a nie rok kalendarzowy. Zatem błędne jest przekonanie, że jeśli wkroczyliśmy w nowy rok, punkty z poprzedniego już się nie liczą. Warto przypomnieć, że jeśli nie mamy jeszcze 24 punktów, ale niebezpiecznie zbliżamy się do tej granicy, możemy wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Szkolenie takie trwa 6 godzin, kosztuje 300-350 zł i kasuje 6 nagromadzonych punktów. Kierowca może uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

4 Ile można zrobić błędów w nowych testach na kategorię B?

prawo jazdy
nauka jazdy

Trudno powiedzieć, na ile pytań kursant może udzielić nieprawidłowej odpowiedzi. Pytania mają różną wartość punktową. Aby uzyskać pozytywny wynik egzaminu, kandydat na kierowcę musi zdobyć minimum 68 punktów na 74 możliwe.

5 Ile może trwać egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Minimalny, określony w przepisach czas trwania egzaminu praktycznego wynosi 25 minut. Może on jednak zakończyć się wynikiem pozytywnym wcześniej, jeżeli kursant wykonał w tym czasie wszystkie zadania egzaminacyjne, nie popełniając przy tym dyskwalifikującego błędu. Egzamin może również zakończyć się już w pierwszej minucie, jeśli zdający stworzył zagrożenie dla życia lub zdrowia innych uczestników ruchu. Nie ma określonego maksymalnego czasu egzaminu. Kursant jeździ do momentu przekonania egzaminatora do swoich umiejętności

6 Z czego uczyć się na egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B?

Najlepiej uczyć się z podręczników dla kursantów otrzymanych w szkole nauki jazdy. Najważniejsze są dobrej jakości wykłady realizowane w ośrodkach dbających o jakość kształcenia. Pomocne w efektywnym przygotowaniu się do egzaminu mogą być też dostępne w internecie przykładowe pytania testowe.

7 Kiedy i jak prawidłowo używać świateł?

Przepisy prawa drogowego precyzyjnie wskazują, które światła zewnętrzne pojazdu mogą być użyte w konkretnych okolicznościach. Tak samo niedozwolone jest użycie świateł do jazdy dziennej podczas opadów deszczu czy po zmroku jak włączenie świateł awaryjnych przez pojazd holowany. W skrócie: • Światła pozycyjne (a także światła postojowe przednie i tylne) – jak nazwa wskazuje mają określać pozycję pojazdu, a konkretnie pojazdu wykonującego postój w warunkach niedostatecznej widoczności.

Prawo drogowe określa sytuacje, w których światła pozycyjne powinny być użyte. Świateł tych powinien używać też pojazd holowany.

• Światła do jazdy dziennej, jak wskazuje ich nazwa, mogą być używane w dzień, i to tylko w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Pogorszenie warunków atmosferycznych powinno skutkować włączeniem świateł mijania.

• Światła mijania powinny być używane przez całą dobę, niezależnie od warunków atmosferycznych – podczas jazdy zarówno w dzień, jak i w nocy.

• Światła drogowe mogą zostać użyte od zmierzchu do świtu wyłącznie na nieoświetlonych drogach. Nie ma obowiązku ich używania, prawo drogowe jedynie daje możliwość ich użycia.

Światła drogowe należy przełączyć na mijania w przypadku zbliżania się do:

1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe, drugi jest obowiązany uczynić to samo;

2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;

3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami

• Światła przeciwmgłowe przednie mogą (ale nie muszą) być użyte podczas jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami. Mogą być też użyte na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi także w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. • Światła przeciwmgłowe tylne włączamy jedynie w sytuacji, gdy zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności należy obowiązkowo je wyłączyć.

8 Ile błędów można popełnić na egzaminie praktycznym na prawo jazdy?

Z egzaminem jest jak z wykroczeniem drogowym – za lżejsze wykroczenia możesz zostać ukarany symbolicznym mandatem lub pouczony przez policjanta. Niektóre zaś – te rażące – mogą cię słono kosztować, z odebraniem prawa jazdy włącznie.

Na egzaminie możesz popełnić co najmniej 33 błędy (słownie: trzydzieści trzy), nie licząc tych, które mogą ci się przytrafić na placu manewrowym ośrodka egzaminacyjnego – po jednym dla każdego zadania egzaminacyjnego. Robiąc 33 błędy, możesz jednak., zdać egzamin! Ba, możesz nawet siedzieć za kierownicą pojazdu egzaminacyjnego, wiedząc, że egzamin został i tak oblany. No właśnie. Wszystko zależy od błędów, jakie popełnisz.

Egzamin na prawo jazdy polega na wykonaniu szeregu zadań określonych przepisami. Podczas ich wykonywania możesz popełnić jeden błąd, na przykład raz nieprawidłowo zaparkować czy niewłaściwie użyć kierunkowskazu. Błędem będzie również przekroczenie prędkości o nie więcej niż 20 km/godz. Dopóki drugi raz nie popełnisz tego samego błędu, piłka nadal jest w grze, nic się nie dzieje. Popełnienie drugi raz tego samego błędu skutkuje negatywną oceną całego egzaminu. Egzaminator zapyta, czy życzysz sobie kontynuować jazdę do chwili wyczerpania się twojego czasu egzaminacyjnego.

Inną kategorią błędów są te, których popełnienie skutkuje natychmiastowym przerwaniem egzaminu bez możliwości dalszej jazdy. Do błędów tych zaliczane jest między innymi: spowodowanie kolizji drogowej, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, niezastosowanie się do sygnałów świetlnych, wyprzedzanie z niewłaściwej strony, przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 20 km/godz., niezastosowanie się do znaku linia podwójna ciągła. Egzaminator przerwie egzamin przed czasem, jeśli twoje zachowanie będzie zagrażać bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego, na przykład gdy widząc żółte światło, nagle zaczniesz hamować.

9 Jak wykonać łuk na egzaminie na prawo jazdy? Sposobem czy na wyczucie (lusterka+prawa linia)?

Najlepszym sposobem pokonania łuku jest… odnalezienie własnego sposobu. Niektórzy ustawiają lusterko maksymalnie w dół, by dokładnie widzieć linie na placu manewrowym, inni liczą pachołki, jeszcze inni coś innego. W warunkach ruchu drogowego nie ma pachołków, tyczek, nie ma też jednego ustalonego promienia skrętu kół. Trudno więc będzie odnaleźć się w podstawowych manewrach drogowych, nie mając wyczucia bryły samochodu. Jak więc pokonać plac? Najlepiej na wyczucie. Pewną podpowiedzią będzie odległość pojazdu od prawej linii ograniczającej pas ruchu – przy odpowiednim wychyleniu się z łatwością w lusterku można odnaleźć położenie samochodu. UWAGA! Podczas cofania na pasie mchu należy używać lusterek wstecznych i tylnej szyby pojazdu. Odpowiednia obserwacja jest kluczem do zaliczenia wielu zadań egzaminacyjnych

10 Czy światła na placu manewrowym omawiamy przy włączonym silniku?

W kryteriach egzaminacyjnych nie ma o tym mowy. Zrobienie tego przy wyłączonym silniku będzie równie poprawne jak w przypadku włączonego silnika. Jedynym typem oświetlenia, podczas prezentacji którego możesz poprosić o pomoc egzaminatora, są światła stopu i cofania. Światło cofania prezentujemy, włączając zapłon, bieg wsteczny i na zewnątrz wskazując odpowiednie oświetlenie. Można jednak wykonywać omawianie świateł przy włączonym silniku, na wyraźne polecenie/prośbę egzaminatora, jeśli podyktowane jest to względami technicznymi Najlepszym zatem rozwiązaniem będzie zapytanie egzaminatora, w jaki sposób chciałby, aby to zadanie zostało wykonane.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Aktualności
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Buty markowe – stale powiększający się zbiór

Nie da się ukryć, że pojęcie buty markowe mocno się zdewaluowało. Jeszcze do niedawna każd…