W kuchni chińskiej wyróżniamy tak wiele odmian ile jest regionów. Każdy z nich ma wykształcone swoje specjalne smaki. Już od bardzo dawna, a dokładnie od panowania dynastii Shang, filarem potrawy jest tzw. fan czyli posiłek oparty na zbożu lub ryż. To, co poza nim oraz mąką zwane jest cai, czyli warzywa. Jeśli chodzi o potrawy oparte na zbożach, to najczęściej jest to pszenica lub proso. Nie jest to jednak gotowane zboże podawane w podobny sposób jak ryż, lecz najczęściej w postaci sajgonek lub pierogów.

Nie ulega wątpliwości, że w niektórych regionach wyraźnie można odczuć wpływy kuchni mongolskiej. Odzwierciedla to się w takich potrawach jak np. kociołek z baraniny. Pszenne placki są natomiast podawane do kaczki po pekińsku.

Kuchnia pochodząca z południowej części Chin jest najbardziej różnorodna. Można tam spróbować takich specjałów jak jaskółcze gniazda, płetwy rekina oraz owoce morza. Co ciekawe, przekąski zwane dim sum, których podstawą mięso mielone oraz krewetki, są jadane o każdej porze dnia – nawet do herbaty. Jeśli zastanawiasz się gdzie dobrze zjeść w Poznaniu, warto wybrać jakiś lokal, który podaje właśnie krewetki.

Wschodnia część Chin głównie opiera się na mięsnych wywarach. Jada się tam również sporo owoców morza, ryb, potraw wegetariańskich, a smakiem, który zdecydowanie dominuje jest tzw. „słodko-kwaśny”.

W centrum Chin, czyli w regionie Syczuan oraz Hunan, podstawą dań jest wołowina oraz wieprzowina. Potrawy charakteryzują się wysoką ostrością i zjedzenie ich stanowi nie lada wyzwanie nawet dla sympatyków pikantnego jedzenia. Większość potraw ma w swoim składzie chilli. Jest to związane z warunkami klimatycznymi, gdzie kiedyś nie posiadając lodówek, trzeba było wszelkie mięsa mocno przyprawiać w celu wydłużenia jego przydatności.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Czy warto zdecydować się na ogrzewanie domu pelletem?

Pellet to popularne w ostatnich latach paliwo, które stanowi alternatywę dla węgla i gazu.…