Rusztowania tylko z pozoru są banalnymi i prostymi konstrukcjami. Od prawidłowego doboru typu rusztowania, przed podjęciem robót, zależeć może nie tylko prawidłowe wykonanie prac, lecz także bezpieczeństwo osób na nich pracujących. Znajomość właściwości technicznych poszczególnych rodzajów rusztowań może w znacznym stopniu usprawnić wykonanie powierzonych brygadzie budowlanej zadań.

   Typy rusztowań elewacyjnych:

  • Rusztowanie warszawskie;
  • Rusztowanie rurowo-złączkowe;
  • Rusztowanie modułowe.
  • Rusztowanie ramowe.

 

 Rusztowanie warszawskie.

Bez wątpienia, najpopularniejszym typem, jest rusztowanie warszawskie, zaliczane do konstrukcji kolumnowych. Łatwość montażu, a co za tym idzie szybkość, niewymagająca stosowania dodatkowych zabezpieczeń (złącza czopowe) sprawia, że jest ono chętnie stosowane w szeroko rozumianych pracach budowlanych. Ramy, z których składa się zestaw, zapewniają 70 cm wysokości roboczej oraz aż 150 cm szerokości. Po połączeniu, pomiędzy ramy instaluje się podesty robocze. Szerokość rusztowania można dodatkowo zwiększyć, stosując tzw. połówki, innymi słowy ramy o mniejszych rozmiarach. Niestety, wysokość robocza konstrukcji, ograniczona jest maksymalnie do 8 metrów (z kotwieniem), co w przypadku wyższych budynków wymusza niejako zastosowanie innych rozwiązań.

   Rusztowanie rurowo-złączkowe.

 Rusztowanie elewacyjne tego typu składa się przede wszystkim z ocynkowanych i lakierowanych rur stalowych, łączonych za pomocą złączek krzyżowych, obrotowych i wzdłużnych. Konstrukcja wymaga przemyślanego projektu oraz zabezpieczeń, choćby w postaci podstawek. Dodatkowo wymagane będą drabinki przystawne plus płyty pomostowe.

   Rusztowania modułowe i ramowe.

Te rozwiązania przeznaczone są do prac na dużych wysokościach. Oprócz stabilności i bezpieczeństwa zapewniają dostęp nawet do nietypowych powierzchni elewacji, z uwagi na szeroką możliwość rozbudowania zestawu. Montaż wymaga szczegółowego przemyślenia, co znacznie komplikuje instalację.

Ograniczając znacznie koszty prac budowlanych, można skorzystać z bogatej oferty profesjonalnych firm, między innymi wypożyczalni rusztowań w Krakowie. Konsultacja z fachowcami w tej branży z pewnością pomoże dokonać właściwego wyboru, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Przewodnik po rodzajach sprzętu budowlanego dostępnego do wypożyczenia: od koparek po rusztowania.

W nowoczesnym świecie budownictwa, dysponowanie odpowiednim sprzętem jest kluczowe dla suk…