Słońce – kochamy je, mimo że od lat lekarze zalecają nam się przed nim strzec. Jednak nawet najbardziej rozsądne argumenty nie zniechęcają nas do korzystania ze słonecznych kąpieli.

Nie od dziś wiadomo, że słońce wpływa pozytywnie na nasz nastrój, poprawia cerę, chroni przed depresją. Z badań wynika, że osoby pozbawione dużej ilości słońca miewają się gorzej. Światowej sławy okulista amerykański Jacob Liberman twierdzi, że na równi z dietą żywieniową potrzebujemy diety świetlnej. Zarówno bez pożywienia, jak i bez dostępu do słońca nie umieramy, ale z czasem stajemy się po prostu słabsi i bardziej chorowici. Warto podkreślić, że rola zwłaszcza niewidzialnego dla oka promieniowania ultrafioletowego w diecie świetlnej porównywana jest z rolą witamin oraz pierwiastków śladowych w pokarmach. Pod wpływem słońca organizm wytwarza również witaminę D, która jest niezbędna do prawidłowej budowy kości.

Promieniom słonecznym przypisywana jest również pozytywna rola, jaką odgrywają w zwiększaniu płodności. Badania wykazują, że pod wpływem słońca wzrasta pociąg seksualny u obu płci.

Słońce to jednak nie tylko plusy. W ostatnim czasie badacze coraz częściej ostrzegają nas przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. Z roku na rok zwiększa się liczba zachorowań na raka skóry, którego nie powoduje tylko słońce, ale coraz częściej również źródła sztuczne (takie jak solaria). Promienie słoneczne wysuszają cerę, przyspieszając powstawanie zmarszczek. Nadmiar słońca jest też odpowiedzialny za rozwój nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego – czerniaka.

Istnieje kilka zasad, których powinniśmy się trzymać podczas opalania.

Pielęgnacja przed

Wygładź skórę, zanim wyjdziesz na słońce. Zaniedbana i wysuszona gorzej będzie się bronić przed słońcem i nierówno się opali. Na tydzień-dwa przed urlopem podczas każdej kąpieli rób peeling całego ciała i szczególnie starannie (najlepiej rano i wieczorem) wklepuj w skórę balsamy silnie nawilżające. Starannie oczyszczaj twarz, co dzień-dwa nakładaj maseczki nawilżające, a następnie wklep krem przeznaczony do pielęgnacji twojego typu skóry.

Początki są zawsze trudne

Skóra w pierwszych dniach opalania jest szczególnie wrażliwa i łatwo się narażamy na nieprzyjemności. Blada skóra zawiera mało melaniny, więc jest najbardziej narażona na poparzenia. Pierwsze kąpiele słoneczne powinny być krótkie, nie powinny trwać więcej niż pół godziny. Szczególnie w tych pierwszych dniach omijajmy plażowanie w godzinach 11.00 -1S.00, kiedy to promienie słoneczne padają prostopadle do powierzchni skóry i powodują zmiany często w postaci poparzeń.

Ochrona przede wszystkim

Opalanie
Opalanie

Badania wskazują, że większość z nas nie używa żadnych kosmetyków ochronnych albo używamy zbyt słabych, źle dobranych do naszych potrzeb! O ochronie UVB informuje nas skrót na opakowaniu – SPF lub IP oraz zamieszczona koło niego liczba, która mówi nam o tym, ile razy można przedłużyć czas bezpiecznego opalania po zastosowaniu preparatu w stosunku do czasu, przez jaki można przebywać na słońcu bez ochrony. Im jaśniejsza cera tym SPF powinien być wyższy. Niższy SPF jest zalecany osobom o ciemniejszej karnacji oraz już opalonym. Dzieci nie powinny wychodzić na słonce bez filtra o wartości 25-30, a osoby szczególnie wrażliwe bez najwyższej ochrony, czyli SPF 60 (nazywany również blokerem, gdyż całkowicie eliminuje on wpływ UVB na naszą skórę).

O zabezpieczeniu przed promieniowaniem UVA mówią skróty IPD oraz PPD na opakowaniu. Tego typu kosmetyki najlepiej kupować w aptekach.

Ważne jest by posmarować się już przed wyjściem z domu, a potem co jakiś czas, podczas opalania się, nakładać na skórę kolejne warstwy ochronnej odżywki.

Podobnie jest z „ochraniaczami” wodoodpornymi, które chronią naszą skórę przed promieniowaniem nawet w wodzie. Są one jednak skuteczne tylko wtedy gdy po wyjściu z wody wytrzemy skórę i nałożymy na ciało kolejną warstwę.

Bardzo ważna jest ochrona ust – w twojej plażowej torbie nie powinno więc zabraknąć szminki ochronnej z filtrami, którą powinieneś stosować kilka razy dziennie.

Ostrożnie z alkoholem

Alkohol spożywany na słońcu może nawet doprowadzić do udaru słonecznego. Przed wyjściem na słońce unikajmy również kosmetyków na bazie alkoholu (przede wszystkim perfumy i wody kolońskie). W przeciwnym razie w miejscach, w których skóra miała kontakt z takimi specyfikami, mogą pojawić się podrażnienia, swędząca wysypka lub bolesne grudki często wymagające leczenia dermatologicznego.

Ochrona w innym wymiarze

Pamiętajmy, że nie tylko dobre odżywki zawierające filtry dają nam pełną ochronę przed słońcem. Ważne by chronić również głowę – nie zapominajmy więc o chustce czy czapce z daszkiem. W naszej letniej torebce nie powinno zabraknąć okularów przeciwsłonecznych.

Ważne jest, by pić duże ilości wody, której w ciepłe dni bardzo dużo tracimy z organizmu.

Po opalaniu nie zapominaj o prysznicu oraz o kremach i balsamach do ciała, które nawilżą wysuszoną słońcem skórę oraz nadadzą jej zdrowy wygląd.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Przewodnik po rodzajach sprzętu budowlanego dostępnego do wypożyczenia: od koparek po rusztowania.

W nowoczesnym świecie budownictwa, dysponowanie odpowiednim sprzętem jest kluczowe dla suk…