Transport maszyn budowlanych jest bardzo ważnym aspektem w trakcie budowy. Przede wszystkim szybka możliwość przemieszczenia danej maszyny wpływa na lepszą efektywność wykorzystania sprzętu z jednego miejsca budowy na drugi. Najmniejszy problem w tym zakresie mają pracownicy korzystający z maszyn kołowym, ponieważ te mogą się przemieszczać przy użyciu własnego napędu. Jednak muszą dostosować się do pewnych ograniczeń, wynikających z przepisów o ruchu drogowym, a także odległości, jaką musi przejechać dany maszyna. Podczas wyboru rodzaju transportu należy wziąć pod uwagę rodzaj konstrukcji maszyny, jej gabaryty i masę. Ważne są również względy ekonomiczne, które mogą obniżyć koszty transportu i skrócić czas przetransportowania maszyny. Istotny jest czas, w jakim wykona się pewne czynności takie jak przygotowanie maszyny do transportu, ponowne jej uruchomienie w nowym miejscu budowy. Czynności przygotowawcze polegają między innymi na demontażu maszyny, jej zabezpieczeniu, aby w trakcie transportu nie zsunęła się. W skład nich wchodzi również załadunek na wybrany wcześniej rodzaj transportu, wyładunek, ponownym montażu oraz poddanie jej regulacji i sprawdzeniu.

Transport maszyn wymaga przede wszystkim przestrzegania narzuconych zasad oraz przepisów, których zadaniem jest zapewnić bezpieczeństwo pracy personelowi firmy, jak i innym osobom postronnym, które znajdują się w pobliżu pracy maszyny. W trakcie transportu często wykorzystuje się specjalne rolki do transportu maszyn.

Rodzaje transportu maszyn

Przeważnie korzysta się z transportu drogowego oraz kolejowego. Można także wybrać drogę wodną, jak i powietrzną. Transport wodny nie jest drogi, jednak wymaga wiele czasu na przygotowania, więc firmy bardzo rzadko się na niego decydują. Maszyny o niezbyt dużych gabarytach mogą być również transportowane poprzez drogę powietrzną, jednak w europie mało firm decyduje się na transport z wykorzystaniem samolotu, ponieważ wiąże się on ze zbyt wysokimi kosztami. Najczęściej stosuje się transport drogowy, odbywający się po drogach gruntowych, szosach czy drogach bitych. Wykorzystuje się przy nim takie środki transportu jak: przyczepy niskopodwoziowe, rolki do transportu maszyn, platformy pojazdu ciężarowego.

 

Marta Lubowiecka

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Przewodnik po rodzajach sprzętu budowlanego dostępnego do wypożyczenia: od koparek po rusztowania.

W nowoczesnym świecie budownictwa, dysponowanie odpowiednim sprzętem jest kluczowe dla suk…