Trening kardio to najbardziej znana i uniwersalna aktywność fizyczna, z której może skorzystać niemal każdy. Ja od wielu miesięcy odbywam swoje treningi w siłowni McFIT, która oferuje różnorodne możliwości treningu. Strefa kardio zajmuje tam jednak największą powierzchnię, ponieważ w zasadzie każdy, bez względu na to jaki wykonuje trening, łączy go z kardio, choćby dla kilkuminutowej rozgrzewki.

Kardio to zarówno trening tlenowy, jak i wytrzymałościowy. Tego rodzaju ćwiczenia odbywają się w pułapie tlenowym czyli w zakresie od 50% do 75% tętna maksymalnego. W takich warunkach organizm jako główne źródło energii wykorzystuje tłuszcz. Podczas treningu tlenowego proces spalania tkanki tłuszczowej rozpoczyna się już w pierwszej minucie, ale nim organizm utleni komórki tłuszczowe, mija około 20 minut.

KIEDY WYKONYWAĆ TRENING KARDIO, BY BYŁ NAJBARDZIEJ EFEKTYWNY?

Osobom, którym zależy na spadku wagi, zaleca się wykonywanie treningu kardio tuż po siłowym gdy zapas energetyczny jest wyczerpany i spalamy tłuszcz w szybszym tempie.

Cardio
Cardio

Skuteczny jest również trening tuż przed snem, ale 2 godziny po posiłku, tak by poziom insuliny był niski, bo insulina zapobiega spalaniu tłuszczu. Po treningu należy spożyć posiłek białkowo-tłuszczowy. Podczas snu organizm będzie czerpał energię z tłuszczu, ponieważ nie dostarczymy mu węglowodanów. Należy pamiętać, że za sukces odpowiada też właściwie zbilansowana dieta – bez niej efekty nigdy nie będą satysfakcjonujące.

JAK ĆWICZYĆ?

Przedstawiam Wam jeden z moich treningów kardio, który wykonuję zazwyczaj w ramach rozgrzewki przed treningiem z TRX lub kettlami Moje ulubione połączenie to trening na ergometrze wioślarskim i skakanka.

Ustawiamy moc ergometru na 5-6

TRENING:

100 metrów na ergometrze, 100 skakanka

200 metrów na ergometrze, 200 skakanka

300 m na ergometrze, 300 skakanka

200 m na ergometrze, 200 skakanka

100 m na ergometrze, 100 x skakanka

ZALETY I CELE TRENINGU

WYTRZYMAŁOŚĆ

Gdy koncentrujesz się na treningu wytrzymałościowym, masz przed oczami jasny cel: maksymalną, długotrwałą poprawę wydolności połączona z szybką regeneracją.

REDUKCJA TKANKI TŁUSZCZOWEJ

Regularny trening kardio przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej i wzmacnia układ immunologiczny, dzięki czemu po prostu czujesz się lepiej.

RZEŹBA MIĘŚNI

Trening wytrzymałościowy umożliwia osiągnięcie lepszej rzeźby, ponieważ dzięki niemu możesz spalić warstw tłuszczu przykrywającą Twoje mięśnie.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport i Turystyka
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Kompresory tłokowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

W szeroko rozumianym przemyśle powszechnie wykorzystuje się kompresory tłokowe, czyli zaaw…