Wydałeś kilka książek fotograficznych, które zostały bardzo dobrze przyjęte. Czy robiłeś zdjęcia pod zaplanowany temat albumu, czy też budowałeś książkę ze zdjęć, które już miałeś?

I tak, i tak. Cały wic polega na tym, aby wymyślić temat, którego jesteś pasjonatem, dzięki czemu wszystkie twoje najlepsze zdjęcia będą idealnie do niego pasować. Ja zawsze staram się dać sobie nieco czasu w trakcie tworzenia albumu, aby móc uzyskać kilka konkretnych zdjęć, które uzupełnią luki. Wspaniałą rzeczą jest móc wyruszyć na wyprawę specjalnie w celu zrobienia zdjęć do książki.

Jak, jako członek zespołu 2020VISION, postrzegasz rolę fotografii w ochronie przyrody?

Myślę, że odgrywa ona niezwykle ważną rolę. Bardzo rzadko prowadzi się kampanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, nie sięgając po odpowiednie obrazy. Fotografie takie nie mogą być jednak ani straszne, ani przygnębiające, ponieważ ludzie nie będą chcieli ich oglądać. Potrzeba za to wielu inspirujących zdjęć, żeby ludzie zrozumieli, jak bardzo niezwykłe są te miejsca, które możemy stracić na zawsze.

Jakich wskazówek mógłbyś udzielić komuś, kto myśli o karierze fotografia podwodnego?

Dobrze się zastanów, jak możesz zaistnieć na rynku, próbując wykonywać zdjęcia różne od tego, co robią inni. W wielu dziedzinach fotografii, rynek przesycony jest podobnymi obrazami i to samo dotyczy ujęć podwodnych. Mnóstwo osób skupia się na tym, aby – koniecznie tak samo jak inni – zarejestrować obraz modnego w danej chwili dużego zwierzęcia. Najlepszym sposobem na to, by znaleźć dla siebie niszę, jest jakoś się wyróżnić. Należy także mieć świadomość, że nie jest to najlepsza droga do zdobycia fortuny, więc trzeba bardzo umiejętnie gospodarować pieniędzmi przeznaczonymi, na realizację projektów. Rób zdjęcia tam, gdzie pozwala Ci dotrzeć Twój budżet, a nie tam, gdzie sobie wymarzyłeś. Najważniejsze jest jednak to, byś umiał ciężko pracować. Dbaj o swoich klientów, dostarczając im to, czego oczekują, i zawsze przekazuj im najwyższej jakości obrazy w umówionym terminie.

Jakie masz plany na przyszłość i jakie jest twoje największe marzenie jako fotografa?

Kocham każdy dzień mojej pracy i uważam, że moje zdjęcia są najlepsze, gdy jestem skoncentrowany na danej chwili. Najbardziej ekscytuje mnie to, co będę fotografował dziś, jutro lub w takcie następnej podróży – nie zajmuję się snuciem zbyt odległych planów.

Dr Alexander Mustard – najważniejsze informacje

Co warto wiedzieć o naszym podwodnym profesjonaliście

Preferowany gatunek: Fotografia podwodna Biografia: Karierę rozpoczął jako biolog morski, pracując w Brytyjskim Narodowym Centrum Oceanografii. Jego zdjęcia są podziwiane na całym świecie, jest on też prekursorem stosowania wielu technik, wykorzystywanych obecnie w fotografii podwodnej. Ulubiony sprzęt: Nikon D4, obudowy podwodne Subal i Inon oraz lampy błyskowe Seacam

Klienci: Sport Diver, DIVER, Wild Planet Photo, NISSAN, magazyn Ocean Geographic. Nagrody: BBC Wildlife Photographer of The Year, The British Wildlife Photography Awards (w wielu kategoriach). W 2013 r. Aleksowi przyznano tytuł GDT European Wildlife Photographer Of The Year. Największe osiągnięcie: Osobista prezentacja własnych prac królowej Elżbiecie II.

 

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Przewodnik po rodzajach sprzętu budowlanego dostępnego do wypożyczenia: od koparek po rusztowania.

W nowoczesnym świecie budownictwa, dysponowanie odpowiednim sprzętem jest kluczowe dla suk…