Prawo karne jest bardzo skomplikowaną gałęzią prawa. Chociaż przepisy prawa materialnego wydają się bardzo łatwe, panuje tutaj wykładnia językowa (w pierwszej kolejności tekstowi prawnemu przypisuje się potoczne znaczenie) a oskarżonego chroni zasada in dubio pro reo (z łaciny „w razie wątpliwości orzeka się na korzyść oskarżonego), to jednak efektywna obrona w starciu z materiałem dowodowym jest bardzo trudna. Można z całą pewnością powiedzieć, że zdecydowana większość oskarżonych nie jest w stanie jej sobie zapewnić. Nawet doskonale wyszkolony adwokat nie powinien samodzielnie bronić się w procesie- rządzą nim emocje, przez co nie dostrzega innych rozwiązań. Obrońcą musi być osoba opanowana i umiejąca dobrze prezentować innym swoje racje. Na szczęście takich adwokatów w Polsce jest dużo.

Samodzielna obrona jest nieopłacalna

W związku z faktem, iż oskarżony w procesie karnym dysponuje szeregiem uprawnień, należy mu zapewnić możliwość korzystania z nich. Oskarżony zostaje więc pouczony na piśmie o tych uprawnieniach. Najczęściej są to wprost wyciągnięte z kodeksu postępowania karnego przepisy, które nie są dla niego zrozumiałe. Może on wystąpić o obronę z urzędu, jednak ta opcja jest zarezerwowana dla osób najbiedniejszych. W niektórych przypadkach będzie wręcz musiał mieć obrońce i jeżeli nie znajdzie samodzielnie adwokata, zostaniu mu przydzielony z urzędu. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne wynajęcie adwokata. Taki adwokat jest w stanie poświęcić sprawie wiele więcej czasu i uwagi, przez co obrona może być efektywniejsza. W przypadku samodzielnego wynajęcia adwokata, wybieramy osobę, co do której mamy największe zaufanie. Dzięki temu możemy się czuć pewniej.

Jeżeli kogoś interesuje dobry adwokat Zabrze jest świetnym miejscem na poszukiwania. Zabrzańscy adwokaci słyną z dokładności i doskonałych wyników w pracy. Obrona w sprawach karnych przez nich prowadzona z pewnością stoi na najwyższym poziomie i gwarantuje pełne bezpieczeństwo procesowe, co jest bardzo ważne.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Praca
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Błędy w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym

Prowadzenie pełnej księgowości wymaga wiele zaangażowania, skrupulatności oraz śledzenia w…