Zdrowy sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Podczas snu regenerują się nasze oczy, gdyż witamina A przemieniana jest w niezbędny do prawidłowego widzenia retinol. W organizmie wydzielany jest hormon wzrostu odpowiedzialny nie tylko za rośniecie dzieci, ale także za regenerację tkanek. W czasie snu normuje się ciśnienie krwi i uspokaja się rytm serca. Z kolei brak snu, np. w skutek zarywania nocy przed egzaminami, powoduje obniżenie sprawności zarówno fizycznej jak i psychicznej. Człowiek długo pozbawiony snu lub niedosypiający staje się drażliwy, przygnębiony. Dłuższy brak snu sprawie, że człowiek zachowuje się jak pod wpływem alkoholu. Wiele wypadków drogowych zostało spowodowanych przez niewyspanych kierowców. Długotrwała, niedostateczna ilość snu prowadzi do obniżenia odporności, a nawet może prowadzić do takich chorób jak niedokrwistość serca, zawały lub depresja. Dorosły człowiek powinien spać przynajmniej 7-8 godzin, chociaż są tu zdania podzielone. Niektórzy naukowcy twierdzą że 6 godzin zupełnie wystarczy.

Nigdy nie miałam problemów z bezsennością. Oczywiście zdarzały mi się noce, gdy długo nie mogłam zasnąć lub budziłem się w środku nocy. Przyczyna tego była zawsze taka sama – intensywne rozmyślanie o rożnych sprawach tuż przed snem. Ilekroć przed snem zastanawiałem się nad czymś, a szczególnie wtedy, gdy wpadam w ciąg myślowy, oznaczało to murowany problem z zaśnięciem. Przeważnie remedium na to jest proste i łatwe – otwarcie okna. Wyziębienie pokoju powoduje, że otulam się mocniej kołdrą i zasypiam.

Mimo że zasypiam bez problemu i spokojnie przesypiam noc, budzę się bez energii, zmęczony i z trudem wstaję z łózką. Do tej pory nie udało mi się znaleźć sposobu jak wstawać z energią. Sposobem na taki stan rzeczy jest prawidłowa dieta przed snem. Nigdy nie powinniśmy zapominać o tym, że to właściwy tryb życia warunkuje to w jakim stopniu jesteśmy zmęczeni.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie i Uroda
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Przyłbice Spawalnicze

Każdy, kto pracuje w fachu spawacza, wie z jakim ryzykiem wiąże się ta praca. Dlatego, każ…