Le Locie to niewielkie szwajcarskie miasteczko położone w górach Jury. Prawdopodobnie jedynym wyróżnikiem miejscowości na mapie Europy do dziś pozostałoby sąsiedztwo granicy francuskiej, gdyby nie fakt, że to właśnie tu w XVIII wieku zaczęły powstawać manufaktury trudniące się wyrobem legendarnych już dziś szwajcarskich zegarków. Choć żadna z historycznych fabryk nie przetrwała próby czasu, Le Locie, które w 2009 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dała światu niejedną istniejącą do dziś rynkową markę czasomierzy. Wśród nich była również Tissot.

Szwajcarska dusza, rosyjski przebój

Był rok 1848, kiedy osiemnastoletni Charles-Emile Tissot opuszczał Stary Kontynent trawiony ogniem Wiosny Ludów, by udać się na odbycie praktyki zawodowej do mieszkającego w Ameryce wuja – zegarmistrza. Charles-Felicien Tissot, ojciec młodzieńca, w domowym warsztacie wytwarzał koperty (obudowy) do zegarków i bardzo liczył, że jego dorastający syn w przyszłości pójdzie w jego ślady. Charles-Emile, w odróżnieniu od większości rządnych przygód bohaterów tego typu historii, wcale nie zamierzał buntować się przeciw woli ojca i już jako dwunastolatek z uśmiechem na ustach zaakceptował swój przyszły fach. Podróż za ocean tylko wzmogła jego apetyt na pracę z czasomierzami. Po powrocie do Europy pasja przełożyła się na biznes. W 1853 roku Charles-Emile Tissot wraz z ojcem postanowili rozpocząć produkcję własnych zegarków.

Od początku istnienia przedsiębiorstwa spora część produkcji eksportowana była do Stanów Zjednoczonych. Z czasem sukcesy zagraniczne skłoniły Tissotów do rozpoczęcia ekspansji na kolejne rynki. Wybór padł na Rosję. Przedsiębiorcy szybko przekonali się o hojności obywateli carskiego imperium, zdobywając ich uznanie seriami zegarków przygotowanych specjalnie dla nich. Tak powstał m.in. model zadedykowany rosyjskim oficerom Gwardii Carskiej, którego spód koperty zdobiła inskrypcja „Wierni wierze”. Car Mikołaj II tak zachwycił się wyrobami Tissota, że przyznał firmie order.

Spis treści:

Część I: https://www.diamiland.pl/zegarki-tissot-cz-1/
Część II: https://www.diamiland.pl/zegarki-tissot-cz-2/
Część III: https://www.diamiland.pl/zegarki-tissot-cz-3/

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Praca

Jeden komentarz

  1. Zegarki Tissot cz.3 – Diamentowe rady

    11 października 2018 w 15:26

    […] 1 minutę temu Zegarki Tissot cz.1 […]

Sprawdź też

Przewodnik po rodzajach sprzętu budowlanego dostępnego do wypożyczenia: od koparek po rusztowania.

W nowoczesnym świecie budownictwa, dysponowanie odpowiednim sprzętem jest kluczowe dla suk…