Rosyjskie interesy szwajcarskiej firmy przerwała dopiero rewolucja październikowa, która zmusiła Tisso-tów do ponownego skupienia uwagi na rynku europejskim. W tym czasie stery firmy trzymali już wnuczkowie Charles-Emile, urodzeni w Rosji Marie i Paul. Godni następcy swoich przodków wykazali się smykałką do marketingu, zatrudniając hostessy do regulowania zegarków umieszczonych na wystawach sklepowych. Skromnie ubrane dziewczyny przyciągały uwagę klientów nie gorzej niż ozdobne czasomierze.

Kres firmy rodzinnej

Tissot była już wówczas marką uznaną na arenie światowej, mającą na swoim koncie prestiżowe nagrody branżowe z wystaw w Paryżu, Antwerpii i Genewie. Zegarmistrzowie z Le Locie skupili się na wprowadzaniu nowych rozwiązań technicznych. W 1915 roku stworzyli pierwszy zegarek naręczny. W 1930 roku na rynek trafił zaś nowatorski zegarek antymagnetyczny, który w odróżnieniu od dotychczasowych modeli mechanicznych, nie ulegał zakłóceniom spowodowanym przez pole magnetyczne.

Rok ten wyznaczył też i inną cezurę w dziejach przedsiębiorstwa. Wówczas firma Tissot połączyła się innym szwajcarskim producentem zegarków – Omegą, kładąc kres rodzinnemu charakterowi biznesu. Fuzja była spowodowana trudnościami ekonomicznymi, jakie targały rynkiem po I wojnie światowej. Powstała w ten sposób grupa SSIH szybko stała się drugim co wielkości graczem rynkowym w Szwajcarii.

Masowa produkcja zegarków Tissot wystartowała w 1920 roku, ale priorytetem pozostawała innowacyjność. Wspomniany wcześniej zegarek magnetyczny był tylko jednym z kamieni milowych w rozwoju kolekcji Tissota. Pod koniec II wojny światowej firma wypuściła na rynek czasomierz o sygnaturze PR 500. Był to pierwszy zegarek mechaniczny wyposażony w automatyczny naciąg. Pozwalał wykorzystywać naturalny ruch ręki do naciągania sprężyny urządzenia. Eliminowało to konieczność nakręcania urządzenia koronką. Noszenie go przez ok. 10 godzin zapewniało energię na całą dobę.

Niemal w każdej dekadzie Tissot zaskakiwał nowatorskimi rozwiązaniami. W latach 50. zaproponował klientom Tissot Navigator – pierwszy na świecie międzynarodowy kalendarz pokazujący czas z podziałem na strefy czasowe. Kolejny model to już eksperyment z wodoszczelnością, która w przypadku Tissota za pierwszym razem sięgnęła 100 atmosfer.

Spis treści:

Część I: https://www.diamiland.pl/zegarki-tissot-cz-1/
Część II: https://www.diamiland.pl/zegarki-tissot-cz-2/
Część III: https://www.diamiland.pl/zegarki-tissot-cz-3/

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Praca
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Przewodnik po rodzajach sprzętu budowlanego dostępnego do wypożyczenia: od koparek po rusztowania.

W nowoczesnym świecie budownictwa, dysponowanie odpowiednim sprzętem jest kluczowe dla suk…