Znaczenie aminokwasów w procesie odżywiania się człowieka

Aminokwasy to przede wszystkim podstawowe składniki białek, ponadto odpowiadają za wiele innych procesów w organizmie człowieka. Dobre aminokwasy to grupka trzech substancji Walina, Leucyna oraz Izoleucyna, fachowo nazywane są one rozgałęzionymi. Co prawda ciężko jest o niedobór aminokwasów w organizmie i z problemem takim organizm człowieka nie musi zmagać się zbyt ciężko. Niedobór może nastąpić na skutek spożywania zbyt małej ilości białka, najbardziej narażone są osoby cierpiące na choroby nerek jak też wątroby. Żadnych efektów ubocznych nie powodują natomiast dawki biała dwu, a nawet trzykrotnie większe od zalecanych, są one bardzo dobrze przyswajane i szybko wchłaniane przez organizm. Inną bardzo ważną rolą odgrywana przez trzy substancje z grupy aminokwasów jest pomoc podczas leczenia wielu schorzeń takich jak: marskość i encefalopatia wątrobowa, zaburzenie afektywne dwubiegunowe, fenyloketonuria, dyskineza późna oraz zespół wyniszczenia nowotworowego. Aminokwasy, poza budulcową, odgrywają także rolę regulacyjną odbywającą się poprzez oddziaływanie na hormony oraz, pobudzanie syntezy białek.

 

Aminokwasy
Aminokwasy

Tak jak już wcześniej wspomniano niedobór aminokwasów, nie zdarza się często, jednak warto regulować ich odpowiedni poziom. Na rynku występuję wiele suplementów diety, które w swoim składzie zawierają aminokwasy rozgałęzione, są one bardzo skuteczne, a zarazem tanie Aminokwasy w kryzysowych sytuacjach, naszego organizmu na przykład podczas wzmożonego wysiłku mogą być źródłem energii, zmniejszają uczucie zmęczenia fizycznego, wpływają na samopoczucie. Dlatego też warto zadbać o to, aby poziom aminokwasów w naszym organizmie nie był zbyt niski, analogicznie ma się sprawa zbyt wysokiego poziomu. Pomimo tego, że nie budzi to żadnych negatywnych skutków, to jednak ma wpływ na wahania aminokwasów i rozregulowanie pewnych czynności i funkcji w organizmie. Wpłynie to na pewno nie korzystnie na nasze zdrowie.

Przedstawione przykłady na pewno pozwolą uzmysłowić sobie jak ważne i istotne dla naszego organizmu są być może lekceważone aminokwasy. Starajmy się prowadzić odpowiednią dietę, która wspomagana przez suplementy diety pozwoli na utrzymanie poziomu Waliny, Leucyny oraz Izoleucyny na optymalnym poziomie.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport i Turystyka
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź też

Zapomniany projekt studni

Studnia jest to pionowe, nieraz skośne ujęcie wód podziemnych. Inaczej jest to sztucznie w…